НЕЙРОХІРУРГІЯ ТА ОНКОЛОГІЯ

Менінгіома - операція чи спостереження?

Менінгіома - операція чи спостереження?

Діагноз "менінгіома" не завжди говорить про необхідність нейрохірургічного втручання. З розвитком методів ранньої діагностики, і особливо з широким застосуванням в практиці нейрохірурга магнітно-резонансної томографії, все частіше менінгіоми виявляються на ранніх стадіях - коли симптоматика слабко виражена, або взагалі на безсимптомній стадії (наприклад, під час МРТ головного мозку у ході діагностування іншої хвороби). У такому випадку, лікар може прийняти рішення про обрання тактики wait&see (динамічне спостереження).

Але загальноприйнятим стандартом лікування менінгіоми, за умови необхідного досвіду нейрохірурга і забезпеченості сучасним обладнанням його операційної, залишається високоточне мікронейрохірургічне втручання.

Якщо розташування менінгіоми не дозволяє повністю видалити її (тотальність видалення визначають за шкалою Simpson від І до V ступеню), або загальний стан пацієнта не дозволяє провести мікрохірургічне втручання, може бути показане безконтактне радіохірургічне лікування на Гама-ножі чи сучасному лінійному прискорювачі (проводиться високою разовою дозою іонізуючого випромінювання, що приводить до руйнування ДНК клітин пухлини). Традиційна променева терапія не демонструє належного результату.

результат видалення менінгіоми передньої черепної ямки

Про те, чим небезпечна менінгіома, як виявити пухлину і підтвердити діагноз, яке лікування менінгіоми відповідає сучасним вимогам світової онкології - розповім зрозумілою мовою, не заглиблюючись в медичну термінологію. Рекомендую уважно прочитати і поділитися з іншими, для того, щоб дати можливість своєчасно визначити симптоматику у себе або близьких, та своєчасно розпочати лікування. Це вкрай важливо, враховуючи майже безсимптомний розвиток менінгіоми на початкових стадіях.

 

Ознаки менінгіоми

 

Серед перших ознак, якими проявляє себе ця пухлина мозку, пацієнти найчастіше називають:

- головний біль - скарги на нього реєструють у кожного третього пацієнта;

- слабкість м’язів (парези) та

- зміни у психічному стані - такі скарги фіксуються у кожного п’ятого пацієнта.

З огляду на те, що злоякісна менінгіома реєструється рідко (до одного відсотка усіх клінічних випадків), основний вплив цього типу пухлин на організм полягає в тиску на сусідні здорові тканини головного мозку. Таким чином, симптоми менінгіоми аналогічні тим, які спостерігають у пацієнтів з іншими пухлинами головного мозку. Симптоми менінгіоми так само розподіляють на локальні, цебто вогнищеві (проявляються в порушеннях функцій, за які відповідає конкретна ділянка мозку) та загальномозкові симптоми.

Для такої пухлинияк менінгіома характерні ті ж самі симптоми, що й для інших новоутворень у мозку:

- локалізовані головні болі

- зорові та слухові порушення;

- втрата орієнтації, слабкість м’язів;

- нудота, не пов'язана з прийомом їжі та/або запаморочення;

- психічні порушення та ін.

Таким чином, невеличкою підказкою щодо можливого типу “підозрюваної” у пацієнта пухлини мозку є статистика - в більшості випадків (85-90%) менінгіома розвивається під наметом мозочка (Tentorium cerebelli), що із розростанням пухлини приводить до судом чи односторонньої слабкості м'язів тіла (геміпарез).

«Без клінічного огляду і призначеної досвідченим нейрохірургом діагностики, виявити менінгіому, а тим паче диференціювати (визначити чітко тип пухлини з ряду найбільш ймовірних, виходячи з існуючих симптомів і даних діагностики) - неможливо.»

 

Звідки береться менінгіома?

 

- черепно-мозкова травма

Травми головного мозку, особливо ті, які супроводжуються ушкодженням твердої мозкової оболонки, нечасто можуть спровокувати хаотичний ріст останньої.

 - гормони

Медициною доведено, що гормони (зокрема естроген - жіночий гормон), можуть викликати порушення регуляції росту клітин, що і є причиною розвитку пухлин, в т.ч. менінгіоми. Підтверджується такий  взаємозв'язок і статистично - менінгіома у чоловіків зустрічається набагато рідше, ніж у жінок.

- спадковість

В пацієнтів з менінгіомою, як правило знаходять дефект 22-ої хромосоми, тієї самої яка викликає нейрофіброматоз. Якщо серед Ваших рідних є такий запис в медичній документації, слід бути набагато уважнішим до симптомів, які може викликати менінгіома.

 - опромінення

Вплив на головний мозок іонізуючого випромінювання (звичайній людині більш близьке поняття «радіація»), в т.ч. рентгенівського випромінювання, також є фактором, що сприяє розвитку менінгіом.

 

Менінгіома - хто у зоні ризику?

 

Попередити хворобу - найефективніший спосіб лікування. Сучасні інформаційні технології дають доступ до статистичних даних, на підставі яких можна визначити портрет пацієнта, який має велику ймовірність почути діагноз "менінгіома".

Менінгіома в цифрах

- реєструється частіше у жінок, ніж у чоловіків, причому менінгіома головного мозку у жінок зустрічається в 2 рази частіше, а менінгіома спинного мозку - в 4 рази;

- проте атипова і злоякісна менінгіома у чоловіків виявляють частіше, і зустрічається в одному випадку зі ста.

- випадки захворювання у віці до 40 років - поодинокі (зазвичай, пов'язані з наявністю нейрофіброматозу другого типу);

 

Діагностика менінгіоми

 

Отже, Ви, стурбовані прогресуючою симптоматикою, прийшли на прийом до нейрохірурга. Насамперед, після клінчного огляду Вам буде призначена МРТ з внутрішньовенним введеням контрасту. Важливо пам'ятати, що при пухлинах головного мозку інформативними є: МРТ з контрастом, особливо в дифузійно-зваженому режимі (DWI). Обстеження на сучасному апараті продемонструє ряд специфічних особливостей менінгіоми, які лікар-рентгенолог відобразить у висновку МРТ. Але не полінуйтеся отримати масив знімків МРТ на диску - їх наявність забезпечить для Вас «другу думку» і зручність лікарю ознайомитися з усіма зрізами. А в разі виявлення пухлини мозку, без неврологіної симптоматики - лікар зможе використати наявні знімки для оцінки ситуації в динаміці.

Наголошую: маючи підозрілі симптоми - не відкладайте МРТ. Це дослідження є неінвазивним (бо не пов'язане з пошкодженням тканин організму), не несе променевого навантаження (на відміну від комп'ютерної томографії), діагностика коштує недорого, забезпеченість апаратами МРТ досить висока навіть в регіонах. А ось якщо лікар призначає рентгенографію головного мозку - терміново міняйте лікаря! Даний метод за якістю візуалізації в десятки, якщо не сотні, раз програє сучасному МРТ з контрастом. Аналогічно - не має сенсу у МРТ головного мозку без контрасту, чи у МРТ на апараті з силою поля менше 1,5 Тесла (даний показник вказує на роздільну здатність знімків).

Комп'ютерна томографія (КТ), в т.ч. КТ з контрастом, - скоріше, додаткове обстеження, яке доповнить картину захворювання перед початком лікування менінгіоми.

Остаточну відповідь щодо типу новоутворення та його злоякісності може дати морфологічна діагностика зразка пухлини мозку, отриманого при видаленні.

 

У мене є симптоми. З чого почати?

 

Зі звернення. Зверніться до фахівця, до якого маєте довіру. І не гайте часу! Якщо обстеження підтвердить пухлину мозку, то раніше розпочате лікування буде ефективним, менш травматичним і дешевшим. А якщо пухлини насправді немає, і існуючі проблеми можуть бути вирішені безопераційним лікуванням, - то навіщо хоча б один зайвий день жити в страху? 

Надішліть результати обстежень (знімки МРТ або КТ, висновки, анамнез) для отримання заочної думки лікаря.