Одна з найпоширеніших внутрішньочерепних пухлин, яку частіше діагностують у жінок ніж у чоловіків, переважно доброякісна менінгіома. Давайте розберемось які її ознаки та причини.

Симптоми менінгіоми

Серед перших ознак, якими проявляє себе ця пухлина, пацієнти називають:

 • головний біль - скарги на нього реєструють у кожного третього пацієнта;
 • слабкість м’язів (парези) та
 • зміни у психічному стані - такі скарги фіксуються у кожного п’ятого пацієнта.

З огляду на те, що злоякісна менінгіома реєструється рідко (до одного відсотка усіх клінічних випадків), основний вплив цього типу пухлин на організм полягає в тиску на сусідні здорові тканини головного мозку. Таким чином, симптоми менінгіоми аналогічні тим, які спостерігають у пацієнтів з іншими пухлинами головного мозку. Симптоми менінгіоми так само розподіляють на локальні, цебто вогнищеві (проявляються в порушеннях функцій, за які відповідає конкретна ділянка мозку) та загальномозкові симптоми.

Для такої пухлини як менінгіома характерні ті ж самі симптоми, що й для інших новоутворень у мозку:

 • локалізовані головні болі
 • зорові та слухові порушення;
 • втрата орієнтації, слабкість м’язів;
 • нудота, не пов'язана з прийомом їжі та/або запаморочення;
 • психічні порушення та ін.

Таким чином, невеличкою підказкою щодо можливого типу “підозрюваної” у пацієнта пухлини мозку є статистика - в більшості випадків (85-90%) менінгіома розвивається під наметом мозочка (Tentorium cerebelli), що із розростанням пухлини приводить до судом чи односторонньої слабкості м'язів тіла (геміпарез).

Без клінічного огляду і призначеної досвідченим нейрохірургом діагностики, виявити менінгіому, а тим паче диференціювати (визначити чітко тип пухлини з ряду найбільш ймовірних, виходячи з існуючих симптомів і даних діагностики) - неможливо.

Про менінгіому та її лікування за 3 хвилини

Звідки береться менінгіома?

- черепно-мозкова травма

Травми головного мозку, особливо ті, які супроводжуються ушкодженням твердої мозкової оболонки, нечасто можуть спровокувати хаотичний ріст менінгіоми.

- гормони

Медициною доведено, що гормони (зокрема естроген - жіночий гормон), можуть викликати порушення регуляції росту клітин, що і є причиною розвитку пухлин, в т.ч. менінгіоми. Підтверджується такий взаємозв'язок і статистично - менінгіома у чоловіків зустрічається набагато рідше, ніж у жінок.

- спадковість

У пацієнтів з менінгіомою, як правило знаходять дефект 22-ої хромосоми, тієї самої яка викликає нейрофіброматоз. Якщо серед Ваших рідних є такий запис в медичній документації, слід бути набагато уважнішим до симптомів, які може викликати менінгіома.

- опромінення

Вплив на головний мозок іонізуючого випромінювання (простою мовою «радіація»), в т.ч. рентгенівського випромінювання, також є фактором, що сприяє розвитку менінгіом.

Менінгіома в цифрах:

 • менінгіома головного мозку у жінок зустрічається в 2 рази частіше ніж у чоловіків, а менінгіома спинного мозку приблизно в 4 рази;
 • атипову і злоякісну менінгіому у чоловіків виявляють частіше, і зустрічаються вони в одному випадку зі ста.
 • випадки захворювання у віці до 40 років - поодинокі (зазвичай, пов'язані з наявністю нейрофіброматозу другого типу);

Якщо спостерігаєте схожі до вищезгаданих симптомів, зверніться до фахівця. І не гайте часу! Якщо обстеження підтвердить пухлину мозку, то раніше розпочате лікування буде ефективним, менш травматичним і дешевшим. А якщо пухлини насправді немає, і існуючі проблеми можуть бути вирішені безопераційним лікуванням, - то навіщо хоча б один зайвий день жити в страху?