Нещодавно побачена ситуація, яка має неприйнятний для медичних співробітників характер, привела мене в шок та перетворила в абсолютно неколегіального по відношенню до колег активіста. Хоча складно називати колегами людей, які просто не хочуть або не можуть працювати, керуючись затвердженими ще на зорі історії МОЗ та ВООЗ протоколами.

Досить молодий чоловік Олександр став моїм пацієнтом, адже протягом 1,5 року страждав від болю у грудині. Насправді він не просто страждав, а звернувся до невропатолога місцевої районної лікарні, який навіть без звичайного МРТ-дослідження (бо ж немає апарату в районі) виставив йому діагноз міжреберна невралгія грудного відділу й лікував її протягом 1,5 року. Його навіть не здивувало, що протягом такого часу (а це 18 місяців) покращення так і не настало, а прийняті ліки – не подіяли.

Під час моєї консультації та проведеного огляду у Олександра було виявлено біль в районі 10-го грудного хребця (Th 10). Окрім цього, він помітив різке безпричинне схуднення протягом останнього півріччя та поганий апетит. Але проконсультований у районного невропатолога пацієнт твердив, що всі ці симптоми не мають значення, головне – допоможіть привести в порядок хребет! Результати проведеної магнітно-резонансної томографії вказали на м’ягкотканинне утворення біля 10 та 11 грудних хребців. Він там не просто знаходився, а дуже сильно тиснув на спинний мозок. Звісно, після таких результатів було проведено комп’ютерну томографію (такий алгоритм передбачено затвердженим протоколом). Пацієнту зробили КТ органів грудної клітки, малої миски з контрастом та органів черевної порожнини.

Отримані знімки не хотілось показувати пацієнту, а озвучувати діагноз – тим більше. В той момент, хотілося висказатись в очі горе-лікаря. Завадила лише лікарська солідарність. Хотілось відправити під три чорти радянське «В будь-якому випадку – поважай колегу та підтримуй в разі помилки».

Фахівець в IT-сфері, молодий батько двох прекрасних доньок 9 та 12 років, 35-річний Олександр почув жахливий діагноз, що означав лише один вирок – вам залишилося не більше року. В нього знайшли центральний рак легень у четвертій стадії з метастазами в кісткову тканину, печінку та з розростанням чисельних пухлин в паренхіму внутрішніх органів черевної порожнини (карциноматоз). Лікування такого діагнозу неможливе на даному етапі розвитку медицини, можна лише продовжити та незначною мірою покращити якість життя.

Працездатний, молодий чоловік без шкідливих звичок, який мріяв про довге життя, бажав виростити дітей та бути поруч з дружиною. Його втратить країна і родина, дочки виростуть без нього. А в цей час кабінет міністрів подасть чергову заявку на кредит в МВФ. Вони ж необхідні пенсіонерам… щоправда, в цій історії не буде врахована ціна життя молодого українця.